Türkiye’nin Spor Turizmi Potansiyeli

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde düzenlenen “Spor Turizm Çalıştayı” önemli misafirleri ağırladı ve zirvede önemli kararlar alındı.

Türkiye coğrafi yapısı ve iklim özelliklerinden dolayı spor turizmi potansiyeli yüksek olan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu potansiyele rağmen, Türkiye’de spor turizminin yapısını ele aldığımızda, yapılan sporlar arasında ağırlıklı olarak futbol ve golfun olduğu görülmektedir. Oysa, Türkiye dört mevsim spor yapılmasına elverişli iklim koşullarına, deniz, dağ, orman, su altı, nehir, göl, kanyon, mağara gibi coğrafi zenginliklerine, alternatif spor faaliyetlerine uygun zemine sahiptir.

Bu çerçevede, Türkiye son yıllarda tesisleşme anlamında gerçekleştirdiği büyük yatırımlarla spor tesisi eksikliğini büyük oranda ortadan kaldırmış durumdadır. Konumu ve ekstrem spor branşları için sağladığı doğal mekânlarıyla büyük bir spor turizmi potansiyeline sahiptir. Özellikle bisiklet, dağ bisikleti, motosiklet, otomobil sporları, dağcılık ve rafting gibi ekstrem sporlar için de uygun destinasyonlar oluşturmaya imkan vermektedir.

Öte yandan; büyük bir profesyonel sporcu kitlesini nüfusu içinde barındıran Avrupa ülkelerine yakınlığı ve kaliteli-uygun konaklama imkânlarının varlığı ile Türkiye spor turizminin en önemli iki bileşenine sahip bir ülke olarak değerlendirilmektedir.

Detaylı bilgiye ulaşmak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir